Orovnávání a tvarování

Diamantové a CBN kotouče v pryskyřičných vazbách mají samoostřící vlastnosti při zachování vysokého výkonu a dlouhé životnosti. Při správných brusných podmínkách není třeba kotouče orovnávat, jen při ztrátě výkonu (zanesení) je potřeba kotouč oživit.. Dojde-li ke ztrátě tvaru brusné vrstvy například vlivem nestejnoměrného opotřebení, provádí se orovnávání na orovnávacím zařízení pomocí SiC kotouče. Pokud není bruska tímto zařízením vybavena, můžete kotouč upnout i s trnem na brusce na kulato a přebrousit ho do požadovaného tvaru SiC kotoučem. Nikdy neorovnávejte dia/CBN kotouče diamantovým orovnávačem. Kotouč k natvarování nám můžete poslat. V objednávce uveďte požadovaný tvar.

Výjimkou je CBN kotouč v keramické vazbě, který lze orovnávat diamantovým orovnávačem. DR.KAISER doporučuje rotační orovnávání. V praxi se na bruskách bez rotačního orovnávacího zařízení rotační orovnávač nahrazuje statickým vicezrným orovnávačem s vyším obsahem diamantu, především u ruských elborových kotoučů, které mají měkší pojiva.
 

Renovace brusné vrstvy

Brusivo s galvanicky nanášenou niklovou vazbou se zásadně neorovnávají. Ale u větších průměrů a náročných tvarů, kde cena tělesa je vyšší, se opotřebená vrstva chemicky odstraní a nanese se nové brusivo (renovace vrstvy). Nástroje na renovaci nám zašlete poštou, nebo se domluvte na předání s naším obchodním zástupcem. V objednávce prosím uveďte požadovanou zrnitost a zda požedujete brusovo z diamantu, nebo CBN.

 

Oživování

Při ztrátě brousících schopností kotoučů (většinou v důsledku broušení nevhodných materiálů, např. SK + měkká ocel) je nutno kotouče oživit přímo na stroji navlhčeným oživovacím kamenem SiC, který odebere z kotouče zbytky nalepeného materiálu a přebytečné pojivo, čímž odkryje dia/CBN zrno. Čelní kotouče se nejlépe oživí mimo stroj kroužením na skleněné desce posypané volným SiC brusivem. Oživovací kameny i volné brusivo si u nás můžete objednat, případně vám oživení provedeme.

Jsme připraveni vyřešit Vaše požadavky a uspokojit Vaše potřeby.

Prosím kontaktujte nás!