Broušení diamantů

 

Rovinné plochy na diamantech brousíme na belgických strojích kotouči ze speciální litiny. Kotouče jsou nabíjeny mikronovým diamantovým zrnem. Tato klasická technologie broušení zajišťuje zachování všech vlastností diamantu, a proto se takto provádějí i výbrusy plošek briliantů. Radiusy brousíme na anglickém stroji Habit. Broušení diamantu je velmi zdlouhavé a vyžaduje dlouholetou praxi a vysokou odbornost.


              

     

 

Výběr diamantů

 

Výběr diamantů provádíme přímo u našich dodavatelů v Londýně anebo Antwerpách. Diamanty třídíme dle vhodnosti jejich použití přímo pro výrobu konkrétních nástrojů. Dle požadavků našich zákazníků na vlastnosti orovnávačů vybíráme specifické diamanty přímo pro konkrétního zákazníka. Tím zajišťujeme perfektní kvalitu diamantové suroviny pro výrobu orovnávačů.

     

 

Sázení

Zasazení diamantu provádíme zaletováním do držáku speciální pájkou s obsahem stříbra. V některých případech se provádí sintrování - spékání v práškové pájce pod určitým tlakem. Tyto operace jsou velmi náročné na zručnost pracovníků. Naše technologie pájení zaručuje vysokou pevnost, a přitom díky nízkým teplotám zachovává diamantu všechny jeho vlastnosti.

    

 

Ostření MKD, PKD a CBN nástrojů na brusce EWAG a HABIT

Ostříme všechny druhy nástrojů z monokrystalu diamantu MKD, polykrystalických diamantů PKD a CVD a kubického nitridu boru CBN. Zpravidla se jedná o běžné VBD dle ISO, ale i různých typů speciálních nástrojů. Při první zakázce je nutno vyřešit upnutí nástrojů, další zakázky ostříme zpravidla do týdne a za velmi výhodné ceny. Přitom ručíme za to, že nástroje po přeostření mají stejnou nebo lepší životnost než nové. Toho docilujeme vysokou kvalitou výbrusu s velmi hladkým ostřím. Měření nabroušených diamantů - nástrojů se provádí optickými měřidly, dílenskými mikroskopy Carl Zeiss se zvětšením 30x a 50x pro dokonalou kontrolu kvality výbrusu. Pro měření úhlů a radiusů používáme digitální kameru s rozlišením 2K a příslušným měřícím programem. 

    

 

Obrábění, Měření

Po zasazení diamantu následují další operace pilování, soustružení, frézování vrtání, leštění, značení laserem a konzervace. Disponujeme základním strojovým parkem potřebným pro všechny uvedené operace. Měření nabroušených diamantů - nástrojů se provádí optickými měřidly, jelikož při mechanickém kontaktu měřidla s diamantem by mohlo dojít k jejich poškození. Používáme měřící dílenské mikroskopy Cerl Zeiss se zvětšením 30x a 50x pro dokonalou kontrolu kvality výbrusu. Pro měření úhlů a radiusů používáme digitální kameru s rozlišením 2K a příslušným měřícím programem.